💦🔥GASIMY PROBLEM SPRZED LAT Rekultywacja płonącej hałdy Wrzosy I w Pszów - profil miasta staje się faktem. Procedury są już na ostatniej prostej. Jeszcze w tym roku SRK ogłosi przetarg na roboty związane z ugaszeniem i kompleksową rekultywacją zwałowiska po Kompanii Węglowej. ✅Jedynym sposobem na skuteczne ugaszenie hałdy jest właśnie kompleksowa rekultywacja. 📑SRK złożyła w marcu 2024 roku wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W czerwcu 2024 roku wniosek pozytywnie zaopiniował Wyższy Urząd Górniczy, co umożliwiło SRK w lutym 2025 roku zawarcie umowy o dofinansowanie z NFOŚiGW. 📋W połowie roku spółka otrzyma zaktualizowaną dokumentacją projektową, która umożliwi ogłoszenie przetargu na rekultywację hałdy Wrzosy I w Pszowie. 🚧Prace powinny ruszyć w 2026 roku. ⚠️Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? 👉🏻Wejdź na naszą stronę internetową, gdzie przygotowaliśmy szczegółowy tekst o losach Hałdy Wrzosy❕ 2025-05-20 10:00:02
💬- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy – mówił prezes SRK Jarosław Wieszołek na wczorajszej konferencji „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞”. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzięła udział na zaproszenie w wydarzeniu na zaproszenie European Commission. Wydarzenie dotyczyło europejskiego węgla w transformacji. Gościem specjalnym była Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka (Ministerstwo Przemysłu). 👉🏻Inicjatorami wydarzenia byli Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL, a organizatorem spotkania - Jastrzębska Spółka Węglowa. Polish presidency of the Council of the European Union EUROPE DIRECT Śląskie 2025-05-16 11:33:21
WĘGLOWA TRANSFORMACJA🔁 „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞” to hasło konferencji dotyczącej europejskiego węgla w transformacji. 👉🏻SRK wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Komisji Europejskiej European Commission. 🟢Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐳𝐨ł𝐞𝐤 wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń. ✅Przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. ➡️Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy. 🛜Więcej o konferencji przeczytacie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. EUROPE DIRECT Śląskie Ministerstwo Przemysłu Polish presidency of the Council of the European Union 2025-05-15 15:37:08
DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy, czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja z udziałem Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli kluczowego partnera procesu transformacji.
Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia panelu „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA” (link do retransmisji), który odbył się w piątek 25 kwietnia w ramach trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2025. Jednym z prelegentów sesji był prezes SRK Jarosław Wieszołek.
„Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowicach i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” - powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Bytomiu i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowcu. Dodał też, że w aktualnym stanie prawnym nie ma przeszkód do realizowania zadań transformacji, gdyż możliwość przekazywania terenów gminom (art. 23 ustawy o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego) obejmuje wszystkich przedsiębiorców górniczych, jednak realia pokazują, że korzysta z niego niemal wyłącznie SRK.
Paneliści rozmawiali również o innych możliwościach wykorzystania infrastruktury zlikwidowanych zakładów górniczych, m.in. w zakresie zagospodarowania pompowanych wód kopalnianych. Tu również SRK ma się czym pochwalić.
Spółka wydobywa rocznie ponad 100 mln m sześć. wody, która jest odprowadzana do cieków powierzchniowych. Z powodzeniem podejmuje jednak kolejne inicjatywy wykorzystania pompowanej wody, która po uzdatnieniu mogłaby być wykorzystywana do celów pitnych. Takie projekty SRK realizuje w Jaworznie i Katowicach.
„Tutaj jesteśmy bardzo zaawansowani w tym zakresie. To jest woda, która wpłynie na cenę tej wody, która będzie dostarczana do gospodarstw domowych. Także myślę, że są już dobre przykłady i te kierunki są realizowane, jeżeli chodzi o zagospodarowanie tych wód. Do tego projekt dotyczący Muzeum Śląskiego. Bardzo się cieszę, że wspólnie z samorządem województwa śląskiego udało się zainicjować proces, na końcu którego będziemy mogli pozyskiwać ciepło dla ogrzewania tego obiektu, który niewątpliwie położony jest na terenach pogórniczych i stanowi bardzo dobry przykład restrukturyzacji” - mówił prezes Jarosław Wieszołek.
Udział w panelu Infrastruktura poprzemysłowa”, poza prezesem SRK Jarosławem Wieszołkiem, wzięli również wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński, prezes Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Aneta Moczkowska, prezes WUG Piotr Litwa, wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek, prezydent Jastrzębia-Zdroju Michał Urgoł oraz dr hab. Inż. Alicja Krzemień z Głównego Instytutu Górnictwa-PIB i dr hab. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Moderatorem sesji była Natalia Rasiewicz, dziennikarka portali WNP.pl i Portalu Samorządowego.pl.