✅TAK DOKONUJĄ SIĘ PRZEMIANY🔁 💰Są pieniądze – będą projekty. Ponad 300 mln dla Katowice - oficjalny profil miasta na HUB gamingowo-technologiczny i 70 mln dla Sosnowiec łączy na „Kazimierz OdNowa”. 🇪🇺To wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Fundusze Europejskie). 👉🏻Wspólnym mianownikiem projektów - darowizny od SRK, która wyznacza kierunek przemian w regionie💪🏻 ℹ️Spółka Restrukturyzacji Kopalń, choć jest najmniejszym przedsiębiorcą górniczym w regionie, to odgrywa kluczową rolę i jest najaktywniejszą spółką w transformacji pogórniczych terenów. Dowodzą temu konkretne przykłady zrealizowanych już projektów w takich miastach jak: 🔸Pszów - profil miasta 🔸RUDA Śląska 🔸Miasto Bytom 🔸Rybnik.eu - Miasto Rybnik 🔸Miasto Czeladź ❔Jakie to projekty? 🖱️Kliknij czym prędzej w link pod postem, gdzie czeka na Ciebie nowy wpis 🖥️ Zobacz ile już udało się zrobić w #kierunekprzemian w Śląskie. Pozytywna energia. #SprawiedliwaTransformacja #srk #transformacja 2025-06-25 11:55:18
🔁PSZÓW W KIERUNKU PRZEMIAN 💼 Praktyczne rozwiązania i niezbędne informacje dla lokalnych przedsiębiorców. W Pszów - profil miasta – Business Mixer, czyli spotkanie o możliwościach wsparcia biznesu, działań i planów rozwoju gminy. 👉🏻Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. i było skierowane do lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli firm, instytucji wspierających biznes, a także wszystkich osób zainteresowanych rozwojem gospodarczym. Wśród gości obecny był m.in. Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych i Odwadniania Kopalń. 📍Miejscem spotkania była Biblioteka Publiczna Miasta Pszów, która powstała w zrewitalizowanej budynku łaźni kobiecej dawnej Kopalni Anna. To miejsce, które SRK przekazała gminie. ✅Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej SRK. Link w komentarzu⤵️ 📸fot. SRK/M.Dorosiński 2025-06-16 09:01:38
📈SRK O ROZWOJU - 🎥WIDEO Doświadczeniami w zakresie 🏗️inwestycji na terenach pokopalnianych⚒️ oraz transformacji regionów pogórniczych SRK dzieliła się z uczestnikami 10. Forum Inteligentnego Rozwoju. To jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju. 🗣️Prezes SRK Jarosław Wieszołek był jednym z prelegentów Forum, które w dniach 9 i 10 czerwca odbywało się w Uniejów Uzdrowisko Termalne. 👉🏻W ramach panelu „Inwestycje w nieruchomości w kraju i zagranicą - aktualne trendy” wygłosił prezentację pt. Restrukturyzacja kopalń elementem Sprawiedliwej Transformacji - szanse i kierunki przemian, w której: ✔️omówił działalność spółki, ✔️przybliżył bogatą ofertę sprzedażową atrakcyjnych nieruchomości pokopalnianych, ✔️współpracę z gminami, ✔️przykłady projektów rewitalizacji obiektów pogórniczych na cele publiczne. ⬇️⬇️⬇️ Poniżej krótkie podsumowanie wystąpienia SRK ℹ️Organizatorem wydarzenia jest Centrum Inteligentnego Rozwoju #FIR2025 #srk #transformacja #sprawiedliwatransformacja #KierunekPrzemian 2025-06-13 11:29:48
DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy, czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja z udziałem Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli kluczowego partnera procesu transformacji.
Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia panelu „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA” (link do retransmisji), który odbył się w piątek 25 kwietnia w ramach trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2025. Jednym z prelegentów sesji był prezes SRK Jarosław Wieszołek.
„Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowicach i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” - powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Bytomiu i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowcu. Dodał też, że w aktualnym stanie prawnym nie ma przeszkód do realizowania zadań transformacji, gdyż możliwość przekazywania terenów gminom (art. 23 ustawy o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego) obejmuje wszystkich przedsiębiorców górniczych, jednak realia pokazują, że korzysta z niego niemal wyłącznie SRK.
Paneliści rozmawiali również o innych możliwościach wykorzystania infrastruktury zlikwidowanych zakładów górniczych, m.in. w zakresie zagospodarowania pompowanych wód kopalnianych. Tu również SRK ma się czym pochwalić.
Spółka wydobywa rocznie ponad 100 mln m sześć. wody, która jest odprowadzana do cieków powierzchniowych. Z powodzeniem podejmuje jednak kolejne inicjatywy wykorzystania pompowanej wody, która po uzdatnieniu mogłaby być wykorzystywana do celów pitnych. Takie projekty SRK realizuje w Jaworznie i Katowicach.
„Tutaj jesteśmy bardzo zaawansowani w tym zakresie. To jest woda, która wpłynie na cenę tej wody, która będzie dostarczana do gospodarstw domowych. Także myślę, że są już dobre przykłady i te kierunki są realizowane, jeżeli chodzi o zagospodarowanie tych wód. Do tego projekt dotyczący Muzeum Śląskiego. Bardzo się cieszę, że wspólnie z samorządem województwa śląskiego udało się zainicjować proces, na końcu którego będziemy mogli pozyskiwać ciepło dla ogrzewania tego obiektu, który niewątpliwie położony jest na terenach pogórniczych i stanowi bardzo dobry przykład restrukturyzacji” - mówił prezes Jarosław Wieszołek.
Udział w panelu Infrastruktura poprzemysłowa”, poza prezesem SRK Jarosławem Wieszołkiem, wzięli również wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński, prezes Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Aneta Moczkowska, prezes WUG Piotr Litwa, wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek, prezydent Jastrzębia-Zdroju Michał Urgoł oraz dr hab. Inż. Alicja Krzemień z Głównego Instytutu Górnictwa-PIB i dr hab. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Moderatorem sesji była Natalia Rasiewicz, dziennikarka portali WNP.pl i Portalu Samorządowego.pl.