📣 Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie świeże podsumowanie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego European Economic Congress z naszym udziałem. 👉🏻Wideo, zdjęcia i najciekawsze informacje, które mogliśmy przekazać w ramach udziału w panelu ➡️Infrastruktura poprzemysłowa⬅️ ✅Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia dyskusji, do której link znajdziecie na stronie 🌐. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach WNP.PL Portal Samorządowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy Leszek Pietraszek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego #FTWŚ Miasto Jastrzębie-Zdrój #EEC2025 #SprawiedliwaTransformacja #srk #ekg2025 #EEC 2025-04-28 13:00:18
🔁DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress), czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA”, w której wziął udział Jarosław Wieszołek, prezes SRK – kluczowej spółki w procesie transformacji. 💬 „Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowice - oficjalny profil miasta i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” – powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 👉🏻Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Miasto Bytom i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowiec łączy. ✅W ramach panelu rozmawiano również o rekultywacji terenów, współpracy z samorządami oraz ich roli w procesach zmian, a także o barierach legislacyjnych. ➡️Moderatorem dyskusji była red. Natalia Rasiewicz WNP.PL Portal Samorządowy. #EEC2025 #transformacja #SRK #FST #SprawiedliwaTransformacja 2025-04-27 15:22:41
🔴LIVE | European Economic Congress 👉🏻Trwa sesja tematyczna INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, w której bierze udział prezes SRK Jarosław Wieszołek. 🟢SRK, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, przybliża procesy prowadzonej transformacji i konkretne działania w kierunku przemian. Transmisja LIVE na stronie #EEC2025. 2025-04-25 14:17:33
DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy, czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja z udziałem Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli kluczowego partnera procesu transformacji.
Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia panelu „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA” (link do retransmisji), który odbył się w piątek 25 kwietnia w ramach trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2025. Jednym z prelegentów sesji był prezes SRK Jarosław Wieszołek.
„Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowicach i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” - powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Bytomiu i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowcu. Dodał też, że w aktualnym stanie prawnym nie ma przeszkód do realizowania zadań transformacji, gdyż możliwość przekazywania terenów gminom (art. 23 ustawy o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego) obejmuje wszystkich przedsiębiorców górniczych, jednak realia pokazują, że korzysta z niego niemal wyłącznie SRK.
Paneliści rozmawiali również o innych możliwościach wykorzystania infrastruktury zlikwidowanych zakładów górniczych, m.in. w zakresie zagospodarowania pompowanych wód kopalnianych. Tu również SRK ma się czym pochwalić.
Spółka wydobywa rocznie ponad 100 mln m sześć. wody, która jest odprowadzana do cieków powierzchniowych. Z powodzeniem podejmuje jednak kolejne inicjatywy wykorzystania pompowanej wody, która po uzdatnieniu mogłaby być wykorzystywana do celów pitnych. Takie projekty SRK realizuje w Jaworznie i Katowicach.
„Tutaj jesteśmy bardzo zaawansowani w tym zakresie. To jest woda, która wpłynie na cenę tej wody, która będzie dostarczana do gospodarstw domowych. Także myślę, że są już dobre przykłady i te kierunki są realizowane, jeżeli chodzi o zagospodarowanie tych wód. Do tego projekt dotyczący Muzeum Śląskiego. Bardzo się cieszę, że wspólnie z samorządem województwa śląskiego udało się zainicjować proces, na końcu którego będziemy mogli pozyskiwać ciepło dla ogrzewania tego obiektu, który niewątpliwie położony jest na terenach pogórniczych i stanowi bardzo dobry przykład restrukturyzacji” - mówił prezes Jarosław Wieszołek.
Udział w panelu Infrastruktura poprzemysłowa”, poza prezesem SRK Jarosławem Wieszołkiem, wzięli również wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński, prezes Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Aneta Moczkowska, prezes WUG Piotr Litwa, wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek, prezydent Jastrzębia-Zdroju Michał Urgoł oraz dr hab. Inż. Alicja Krzemień z Głównego Instytutu Górnictwa-PIB i dr hab. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Moderatorem sesji była Natalia Rasiewicz, dziennikarka portali WNP.pl i Portalu Samorządowego.pl.