U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

💬- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy – mówił prezes SRK Jarosław Wieszołek na wczorajszej konferencji „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞”. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzięła udział na zaproszenie w wydarzeniu na zaproszenie European Commission. Wydarzenie dotyczyło europejskiego węgla w transformacji. Gościem specjalnym była Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka (Ministerstwo Przemysłu). 👉🏻Inicjatorami wydarzenia byli Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL, a organizatorem spotkania - Jastrzębska Spółka Węglowa. Polish presidency of the Council of the European Union EUROPE DIRECT Śląskie 2025-05-16 11:33:21

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

WĘGLOWA TRANSFORMACJA🔁 „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞” to hasło konferencji dotyczącej europejskiego węgla w transformacji. 👉🏻SRK wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Komisji Europejskiej European Commission. 🟢Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐳𝐨ł𝐞𝐤 wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń. ✅Przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. ➡️Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy. 🛜Więcej o konferencji przeczytacie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. EUROPE DIRECT Śląskie Ministerstwo Przemysłu Polish presidency of the Council of the European Union 2025-05-15 15:37:08

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🟢"SZYB" ZAŚWIECIŁ🟢 Zielone światło otrzymał napis 🅂🅉🅈🄱! To neon pochodzący z dawnej kopalni Wieczorek, który SRK przekazała fundacji Silesia neon. Po renowacji znów zaświecił, tym razem w Bytomiu i ozdobił Bolko Loft słynnego architekta. ⚒️Dbanie o górnicze dziedzictwo jest dla nas ważne, dlatego takie projekty cieszą najbardziej! 💪🏻 ℹ️❇️Ta czasowa instalacja z jednej strony ma przypominać o przemysłowym dziedzictwie i charakterze regionu, a z drugiej skłaniać do namysłu i rozmowy - co dalej? 👉🏻W styczniu tego roku napis został zdemontowany z budynku dawnego zakładu, a za sprawą nowego właściciela, Fundacji Silesia NEON, odzyskał dawny blask. Teraz został zainstalowany, jednak nie w Katowicach, a na ścianie Bolko Loft w Miasto Bytom - mieszkania słynnego bytomskiego architekta Przemo Łukasika (założyciela pracowni Medusa Group), zaadaptowanego w dawnej lampowni Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Bytomiu. 2025-05-05 10:00:03

DYSKUSJA O BIEŻĄCEJ SYTUACJI W TRZEBINI NA ANTENIE TVP3 | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/DYSKUSJA O BIEŻĄCEJ SYTUACJI W TRZEBINI NA ANTENIE TVP3

DYSKUSJA O BIEŻĄCEJ SYTUACJI W TRZEBINI NA ANTENIE TVP3

14 Października 2022

Przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wzięli udział w ogólnopolskim programie  na żywo „Głos Regionów - Interwencje” emitowanym na antenie TVP3. Program zorganizowano 13 października w Trzebini, w rejonie cmentarza, na którym 20 września powstało zapadlisko. Na miejscu pojawili się również mieszkańcy, burmistrz Trzebini - Jarosław Okoczuk oraz dr hab. inż. Mariusz Czop z AGH.

Przedstawiciele SRK przedstawili aktualną sytuację na zagrożonym terenie. Małgorzata Konieczna, Zastępca Dyrektora Kopalń Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji ds. szkód górniczych i gospodarki wodnej w SRK wskazała, że spółka rozpoczęła działania jeszcze przed pojawieniem się zapadliska z 20 września, a po tym, jak pojawiły się pierwsze deformacje nieciągłe w Trzebini:

„Opracowaliśmy nową metodę przy współudziale AGH i zaczęły się - nim powstało to zapadlisko, które miało miejsce 20 września - zostały rozpoczęte rozmowy, przygotowany opis przedmiotu zamówienia, który wskazał, co należy wykonać. Natomiast przy przygotowaniach został wzięty pod wgląd obszar 15 km przy pierwszych badaniach, następnie po wydarzeniach, które miały miejsce, badania te zostały rozszerzone do 45 km”.

Dariusz Zaczyński, Kierownik Działu Pełnomocników Zarządu SRK S.A. wskazywał, że po badaniach wstępnych georadarem, zaistniała konieczność przeprowadzenia badań szczegółowych, w postaci czterech odwiertów. Prace rozpoczęły się we wtorek 11 października.

„Chciałbym w imieniu Zarządu SRK uspokoić mieszkańców i powiedzieć, że dodatkowe badania szczegółowe za pomocą tych odwiertów, będą też realizowane na terenie osiedla Gaj oraz w rejonie ogródków działkowych (…). Na wyniki trzeba poczekać. Wszystkie odwierty muszą się zakończyć i wyniki tych badań muszą zostać poddane analizie”.

Wstępne badania georadarem potwierdziły występowanie pewnych anomalii, które polegają na rozluźnieniu gruntów w związku z prowadzoną przed laty płytką eksploatacją górniczą. Burmistrz Trzebini zapewnił mieszkańców, że zarówno osiedle Gaj, jak i domy znajdujące się w okolicy cmentarza oraz ogródków działkowych nie są posadowione na terenach, na których była prowadzona płytka eksploatacja.

„Podejmowanie jakichkolwiek decyzji nie jest łatwe, na pewno pośpiech nie jest tutaj wskazany (…). Spółka Restrukturyzacji Kopalń już rok temu nas zapewniała  i takie działania były czynione, mające na celu wyłonić wykonawcę, który podjąłby się tego arcytrudnego przedsięwzięcia”.

 Spółka Restrukturyzacji Kopalń od pojawienia się pierwszego zapadliska na terenie Trzebini podejmuje szereg działań, które mają wyjaśnić przyczyny powstawania deformacji nieciągłych oraz przeciwdziała ich powstawaniu. Podczas programu przedstawiciele SRK zaapelowali również do właścicieli działek na terenie osiedla, którzy nie zgadzają się na ingerencję na terenach prywatnych związaną z odwodnieniem obszarów zagrożonych szkodami górniczymi, gdzie poprzez podnoszący się poziom wód gruntowych mogą wystąpić podtopienia:

„Jeżeli nie będziemy współdziałać wszyscy razem, to problem za około dwa lata wyniknie z tego, że woda niestety wyjdzie nam na powierzchnię. Więc w tej chwili jest opracowany projekt” - zaznaczyła Małgorzata Konieczna z SRK.

„Ja myślę, że ten program też przyczyni się do tego, że oglądający nas zostaną uświadomieni, że nie można lekceważyć tego problemu, że trzeba podejść do niego poważnie, bo sprawa jest poważna. Naprawdę apelujemy z tego miejsca do tych 70 mieszkańców, do których zostały wystosowane te pisma z prośbą
o udostępnienie swoich terenów, celem wykonania tych prac odwodnieniowych, po to, ażeby nam to umożliwili” -
mówił Dariusz Zaczyński z SRK.

Do apelu dołączyła się również część mieszkańców, biorąca udział w programie, wskazując na dobro wspólne.

„Jeżeli to nie będzie takie spójne i dokładnie wykonane, to może to przynieść przykre skutki z zalewaniem - tu szczególnie chodzi o Sierszę”.

SRK kontynuuje odwierty, które pozwolą uzyskać szczegółowe informacje dotyczące struktury gruntu w rejonie cmentarza oraz osiedla Gaj. W środę firma działająca na zlecenie SRK wykonała pierwszy z czterech zaplanowanych odwiertów. W czwartek rozpoczęło się wiercenie kolejnego. Po zakończeniu prac wyniki zostaną poddane analizie i zaprezentowane zainteresowanym.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry